ESTEFULL

Botox

Anasayfa / Botox
Botox

Botox

BOTOX NEDİR?


Birçok antibiyotik ile aynı yöntem kullanılarak elde edilen ve kasları gevşetmek için kullanılan bir ilaçtır. Clostridium botulinum adlı bakterinin savunma amaçlı salgıladığı bir madde olup 20 yıldan fazla bir süredir tıbbın farklı dallarında kullanılmaktadır.

BOTOX’UN ETKİLERİ?


Yüz hareketleri kaslar sayesinde gerçekleştirilir. Bu kaslar üzerindeki deriye bağlı olup yaşın ilerlemesiyle birlikte mimiklerin deride çizgiler ve kırışıklıklar oluşturmasına neden olur.

Asetil kolin adlı kimyasal sinir uçlarından kaslara geçerek kasın hareketini yapmasını sağlar. Hareketi kısıtlanmak istenen kas bölgesine botox maddesi enjekte edilir. Sinir uçlarından asetil kolinin geçmesini engelleyen botox, kas hareketlerini belirli bir süre kısıtlar. Böylece hareketi kısıtlanan kaslar gevşer ve kısa süre içerisinde kırışıklıklar kaybolur.

BOTOX’UN UYGULANABİLDİĞİ KIRIŞIKLIKLAR?

  •     Göz çevresi
  •     Kaşların arası
  •     Alın kırışıklıkları
  •     Boyun çizgileri
  •     Üst dudakta sigara sebebiyle oluşmuş ince ve yüzeysel kırışıklıklar
  •     Burun kenarlarındaki kırışıklıklar, burun ucunu kaldırma
  •     Çene bölgesindeki kırışıklıklar
  •     Ayrıca aşırı terlemeye karşı olarak koltuk altlarına, el içlerine ve ayaklara da uygulanır.

BOTOX’UN KALICIK SÜRESİ?


Botox’un kalıcılık süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama kalıcılık süresi 4 ila 6 aydır. Fakat seanslara düzenli bir şekilde devam edildiği takdirde bu aradaki dönem 12, 18 aya kadar uzayabilmektedir.

BOTOX UYGULAMASINDA ACI HİSSEDİLİR Mİ?


Botox uygulamasında kullanılan mikro iğneler son derece ince olduğundan ağrı ve acı hissi son derece minimal seviyededir.

BOTOX’UN YAN ETKİLERİ?


Yok denecek kadar az ve çabuk iyileşen bu yan etkiler; hafif bir baş ağrısı ve kısa süreli morarmalardır. Bunun dışında hatalı uygulama sonucu göz kapağının civarına kayan botoks ilacı, üst göz kapağının geçici bir süre sarkmasına neden olabilir ki bu çok nadir görülür.

BOTOX’UN UYGULANAMAYACAĞI ADAYLAR?


Hamile ve emziren kadınlar, uygulama yapılması istenen bölgede cilt hastalıkları bulunan adaylar, nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, botoks işlemine uygun değildir.

Botox tedavisi Özel Pendik Fizik Tedavi Rehabilitasyon Tıp Merkezi Estetik Bölümünde alanında uzman personeller tarafından uygulanmaktadır.


E-Bülten

E-posta adresinizi listemize ekleyin tüm kampanyalarımızı ilk siz öğrenin